„I Wierzchosławicka Liga Debat Oksfordzkich” to projekt skierowany do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Wierzchosławice. Wszystkie szkoły zdecydowały się wystawić swoje drużyny.
W pierwszym etapie młodzież uczestniczyła w dwudniowych warsztatach, które miały na celu przygotować uczestników do wystąpień publicznych. Uczniowie zdobyli wiedzę na temat komunikacji werbalnej i pozawerbalnej, autoprezentacji, sposobów wypowiedzi oraz radzenia sobie ze stresem. W trakcie warsztatów poznali również specyfikę debaty oksfordzkiej, zapoznali się z budową argumentu i linii argumentacyjnej, oraz role poszczególnych mówców. Nie do przeceniania jest również doświadczenie budowania drużyny i pracy w zespole. Część warsztatowa trwała od połowy lutego do początku marca.
Obecnie realizowany jest drugi etap – debaty pomiędzy szkołami w formacie każdy z każdym. Mamy już za sobą pojedynki: Wierzchosławice – Łętowice, Rudka – Ostrów, Mikołajowice – Łętowice, Wierzchosławice – Ostrów oraz Rudka – Mikołajowice. Przed nami jeszcze pojedynki: Łętowice/Rudka, Mikołajowice/Wierzchosławice, Wierzchosławice/Rudka, Ostrów/Łętowice oraz Ostrów/Mikołajowice.
Młodzież debatuje nad tezami związanymi z profilaktyką i uzależnieniami. Do tej pory drużyny zmierzyły się z następującymi tezami:
- „Palenie papierosów powinno być zabronione na całym świecie”
- „Sportowcy powinni móc korzystać z dopingu”
- „Żywność naturalna jest lepsza od przemysłowej”
- „Popularność youtuberów takich jak Ekipa przynosi więcej szkód niż korzyści”
- „Bezpieczeństwo jest ważniejsze niż wolność”
Każda debata prowadzona jest przez Marszałka Debaty, któremu pomaga Sekretarz Debaty. Mówcy oceniani są przez trzyosobową Lożę Mędrców. W skład Loży wchodzą osoby, które mają osobiste, bogate doświadczenie debatanckie, brały udział w Tarnowskiej Lidze Dabatanckiej i kontynuują tę przygodę będąc studentami.
Finałowa debata pomiędzy szkołami, które zdobędą największą liczbę punktów odbędzie się pod koniec kwietnia.
Ostatnia modyfikacja: 27 marca 2022