Zwyczaj obchodzenia święta plonów jest jednym z najpiękniejszych w naszej narodowej tradycji. Ta pełna symboli uroczystość wyraża szacunek dla rolniczego trudu, potwierdza wspólnotę wartości, zbliża ludzi. Jak każe tradycja 15 sierpnia to dzień, w którym gospodarze z Gminy Wierzchosławice świętują dożynki.
Tegoroczne Święto Plonów rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem ks. Proboszcza Jerzego Czuja w kościele parafialnym pw. Matki Bożej pocieszenia w Wierzchosławicach. Swoją obecnością zaszczycili nas posłanka Urszula Augustyn, poseł Stanisław Bukowiec oraz wicewojewoda Mateusz Małodziński. Po uroczystościach w kościele, po poświęceniu wieńców uczestnicy dożynek kolorowym orszakiem udali się na plac pod Gminnym Centrum Kultury aby kontynuować obrzędy. Starostowie dożynek – Pani Halina Popiela oraz Pan Janusz Jackowski z Sieciechowic przekazali wójtowi Andrzejowi Mrozowi bochen chleba upieczony z tegorocznych zbóż ze słowami: „Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża naszych pół. Uszanuj go i gospodaruj tak, żeby go nikomu w naszej Gminie go nie zabrakło. Przynosimy w darze chleb, jako symbol ciężkiej rolniczej pracy wykonanej podczas żniw. Niech się darzy!”. Wójt po pokrojeniu chleba wraz ze starostami i swoimi współpracownikami obdzielił chlebem wszystkich przybyłych na uroczystość.
„Dziękuję za wieńce wykonane z wielką pieczołowitością i starannością z kłosów zbóż, z kwiatów polnych, z owoców i warzyw. W tych wieńcach, bochnach chleba, korowodach, śpiewach i biesiadach dożynkowych zawarta jest esencja Polski, naszej narodowej dumy, siły, tradycji, wiary i historii. Patrząc na te wieńce dożynkowe i bochen chleba z tegorocznych zbiorów utwierdzam się w przekonaniu, że mamy na dzisiejszej uroczystości za co dziękować Opatrzności i wspólnie cieszyć się z owoców wzajemnego trudu.” – powiedział Wójt – Andrzej Mróz w swoim przemówieniu.
W konkursie wieńca dożynkowego uczestniczyło 7 grup wieńcowych. Każdy wieniec został zaprezentowany na scenie i ośpiewany. W konkursie udział wzięły kolejno: Sieciechowice, Bobrowniki Małe, Bogumiłowice, Gosławice, Komorów, Mikołajowice oraz Rudka. Wieńce oceniało jury w składzie: Maria Cetera – etnograf, kierownik Muzeum Etnograficznego w Tarnowie oraz Beata Rompała – folklorystka, pracownik Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Biuro Organizacyjne w Tarnowie. Wieńce oceniano w dwóch kategoriach – wieńca tradycyjnego i nowoczesnego. Jury przyznało nagrodę główną w kategorii wieńca tradycyjnego grupie z Bogumiłowic, w kategorii wieńca nowoczesnego grupie z Sieciechowic. Przyznano również dwa wyróżnienia: wieńcowi z Rudki i Komorowa.
Część artystyczną rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca Swojacy. Po koncercie naszych gminnych ulubieńców nadszedł czas na gwiazdę wieczoru – Zespół Andre. Muzyka porwała publiczność do tańca. Przy dźwiękach zespołu Pretekst Band zabawa taneczna potrwała do północy.
Spotkanie dożynkowe ubarwiły atrakcje dla dzieci oraz zlot zabytkowych samochodów.
Dziękujemy sponsorom dożynek:
- GOSPODARSTWO ROLNE Iwona Świderska
- Grupa Azoty SA
- FB Serwis
- Bruk-Bet Nieciecza
- RWD Prospect
- WPS STRUNBET Spółka z o.o.
- Sklep motoryzacyjno – chemiczny Janina Skórka
- FUH TAD-MAT
- AM Autoserwis Michał Bąk
- Miś transport i Spedycja
- Państwowy Związek Wędkarski Oddział Tarnów
- Centrum Zdrowia Tuchów
- REMBUD Jan Mirek
- Centrum Ubezpieczeń Marek Padło
- AWPOL Wierzchosławice
Dziękujemy organizatorom i współorganizatorom:
- Gminnemu Centrum Kultury w Wierzchosławicach
- Stowarzyszeniu kULtura
- Zespołowi Pieśni i Tańca Swojacy
- Stowarzyszeniu Klub Seniora Przystań
- Stowarzyszenie Klub Jeździecki Komorów
- Panu Waldemarowi Sudzie
Ostatnia modyfikacja: 18 sierpnia 2022