Od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.
Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Za ponad 94% przyczyn powstania pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy!
W związku z powyższym przypominamy o obowiązku porządkowania i wykaszania obszarów, na których dochodzi do zalegania suchej roślinności. Prosimy o podjęcie wszystkich możliwych działań zmierzających do usunięcia pozostałości roślinnych powodujących potencjalne zagrożenie pożarowe.
Wypalanie traw, łąk i nieużytków jest prawnie zabronione za co grozi kara aresztu lub grzywny – prawne regulacje to:
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody;
- 30 ust. 3 Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach;
- Ustawa o ochronie przeciwpożarowej;
- Rozporządzenie MSWiA o ws. ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów.
Ostatnia modyfikacja: 31 marca 2023