Ścieżka przyrodniczo-leśna ,,Lasy Wierzchosławickie ” powstała w 2004 roku. Jej budowa była odpowiedzią na zaobserwowane przez leśników zainteresowanie społeczeństwa przyrodą i gospodarką leśną. Zainteresowanie to przejawiało się głównie stale rosnącą ilością osób odwiedzających ,,Lasy Wierzchosławickie” w celach rekreacyjnych. Szczególnie duże zainteresowanie wykazywali uczniowie i nauczyciele wszystkich poziomów, od przedszkoli do wyższych uczelni. Na trasie ścieżki zainstalowano wiele tablic dydaktycznych.
Trasa ścieżki.
Trasa ścieżki rozpoczyna się w Wierzchosławicach – Dwudniakach. Przy bramie ścieżki znajduje się obszerny parking . Początek ścieżki to duży plac na którym oprócz stojaków z tablicami o treści edukacyjnej umieszczono wiatę pod którą można schronić się w czasie desczu, oraz miejsce na którym można rozpalić ognisko. Z placu kierując się zgodnie z umieszczonymi na trasie ścieżki tabliczkami kierunkowymi trafiamy na drewnianą kładkę po której przechodzimy najpierw rów a następnie podmokłą olszynę, która bywa okresowo zalewana wodą. Kładką docieramy do drogi o nazwie “Dwunasta”, którą kierujemy się w lewo i docieramy do skrzyżowania z drogą “Lechowska” gdzie znajdują się kolejne tablice dydaktyczne i ławki na których można odpocząć. Jeżeli pójdziemy dalej drogą “Lechowska” kierując się na zachód znajdziemy następne miejsce odpoczynku i dotrzemy do następnego skrzyżowania dróg “Lechowskiej” z “Jedenastą” tu zmieniając kierunek marszu na północny dotrzemy do skrętu który wprowadzi nas na ścieżkę prowadzącą do stawu o nazwie “Wróblik” .Spotkamy tu jeden z ładniejszych widoków na trasie. Znajdziemy tu również tablice prezentujące zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym. Dalej wędrują groblą stawu spotkamy następne tablice tym razem prezentujące budowę stawów karpiowych oraz ryb żyjących w stawach. Po przejściu grobli dojdziemy do drogi o nazwie “Średnia” i kierują się w prawo docieramy do punktu wyjścia.
Długość trasy ścieżki około 2400 m, czas przejścia z objaśnieniami ok. 2 godziny. Ścieżka wraz ze wszystkimi obiektami jest dostępna dla wszystkich chętnych do jej odwiedzenia w dowolnym czasie. Większe grupy należy zgłaszać do nadleśnictwa w celu uniknięcia kolizji zbyt dużej ilości osób korzystających ze ścieżki jednocześnie.
źródło: https://dabrowa.krakow.lasy.gov.pl/obiekty-edukacyjne#.YNoFkOgzZPY
Fot. Michał Gniadek
Ostatnia modyfikacja: 28 czerwca 2021