Wydanie Nr 14 z dnia 5 KWIETNIA 2023 – str. 13 „Skupiam się na pracy, bo tej wciąż jest sporo”
Treść artykułu:
Czy 2023 rok jest okresem podsumowań mijającej kadencji, czy też wciąż skupia się pan na kolejnych gminnych inwestycjach?
Na pewno jest to rok pracy. Wciąż musimy realizować to, co zaplanowaliśmy sobie na 2023 rok. Dysponujemy budżetem na inwestycje w wysokości 23 mln zł. Jak na naszą gminę, są to bardzo duże pieniądze, więc i inwestycji nie może zabraknąć. Oczywiście z tyłu głowy człowiek patrzy w przeszłość, ile udało się zrobić przez 4 lata, a było tego całkiem sporo. Nie zastanawiam się jednak nad tym, co będzie za rok, jak potoczą się kolejne wybory samorządowe… Skupiam się na pracy, bo tej wciąż jest sporo.
W obecnej kadencji było przedsięwzięcie, które nie do końca zostało zrealizowane zgodnie z pana zamierzeniami?
Moim planem było to, aby realizować dużo inwestycji, które są bezpośrednio odczuwalne przez mieszkańców, a więc takie jak: modernizacje dróg, remonty wszystkich szkół oraz rozbudowa szkoły w Rudce i Mikołajowicach. Inwestujemy w sport – wyremontowaliśmy boiska w Łętowicach i Ostrowie. Obecnie trawa przetarg na wykonanie remontu wielofunkcyjnych boisk w Rudce i Mikołajowicach. Mocno doinwestowaliśmy strażaków-ochotników. Zakupiliśmy nowy samochód gaśniczy dla OSP Wierzchosławice, w tym roku kupimy wóz dla OSP Łętowice. Wydaje mi się, że we wszystkich tych aspektach udało mi się zrealizować założony przez siebie plan. Tym, czego mi zabrakło w tej kadencji, jest budowa hali sportowej. Niestety proces związany zeskupem działek w miejscu, gdzie ta hala miałaby powstać, zachodzi bardzo długo i tak naprawdę w głównej mierze to wyhamowuje nas przed rozpoczęciem inwestycji. Hala miałaby powstać w centrum miejscowości, między kościołem a szkołą podstawową. Powstałoby także około 100 miejsc parkingowych. Z obiektu korzystaliby uczniowie szkół. Wykorzystywany byłby on także na różnego rodzaju eventy czy koncerty. Takiej hali brakuje nam w Wierzchosławicach. Wierzę jednak, że niebawem się jej doczekamy.
Pana zamiarem było zrealizowanie sporej liczby inwestycji bezpośrednio odczuwalnych przez mieszkańców. Takim zadaniem jest budowa mieszkań w ramach SIM.
Spółkę SIM Małopolska, zajmującą się przygotowaniem i budową budynków wielorodzinnych, powołało w sierpniu 2021 roku 16 gmin. Byliśmy jedną z nich. We wrześniu
podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy obiektu, który stanie na jednej z działek na Dwudniakach w okolicach jeziora. Jest to ciche i spokojne miejsce, idealne dla takiej inwestycji. Projekt jest już gotowy i jesteśmy na etapie wydawania pozwoleń na budowę. Budowa 40 mieszkań ma odbyć się z myślą przede wszystkim o młodych małżeństwach, ale także samotnych seniorach. Jeżeli wszystko ułoży się po naszej myśli, to budynek ma szansę być gotowy na koniec 2023 roku. Trwają także prace, aby kolejne budynki powstały w Kępie Bogumiłowickiej. Tam moglibyśmy stworzyć nawet 80 mieszkań.
Z myślą o mieszkańcach przeprowadza pan w gminie inwestycje drogowe.
Nasza gmina jest skomunikowana w taki sposób, że główne ciągi komunikacyjne są często własnością Zarządu Dróg Wojewódzkich. Osią Gminy jest droga wojewódzka nr 975. Biegnie ona przez Wierzchosławice, Bogumiłowice, Łętowice i Mikołajowice. Ruch samochodowy, zwłaszcza aut ciężarowych na tej drodze, jest ogromny. Stąd nasza decyzja o partycypacji w kosztach remontu tej drogi i chodnika na odcinku w Wierzchosławicach. Spowodowałem również powrót do prac nad budową obwodnicy tej drogi. W tym momencie w Zarządzie Dróg Wojewódzkich powstają koncepcje przebiegu obwodnicy. Poza tym między poszczególnymi miejscowościami dojazd do gminy stanowią drogi powiatowe i znajdują się one w różnym stanie – jedne lepsze, drugie gorsze. Drogi gminne, czyli takie, które możemy remontować, znajdują się przede wszystkim w centrach poszczególnych miejscowości. Kiedy zostawałem wójtem, drogi były w kiepskim stanie. Najczęściej asfaltowane były 20 lat temu i później nie przechodziły konkretnych remontów. Niedawno podjęliśmy decyzję, aby za pieniądze w ramach „Polskiego Ładu” w każdej miejscowości wyremontować 1-2 drogi. To dość kosztowne inwestycje, więc traktujemy to jak pierwszy etap modernizacji tych tras. Wybraliśmy już wykonawcę, podpisaliśmy umowę i niebawem firma powinna przystąpić do prac, aby jeszcze przed jesienią mieszkańcy mogli cieszyć się z nowych nawierzchni.
Czy istnieje szansa, że z czasem gmina zainwestuje w tereny w Dwudniakach?
Jezioro w Dwudniakach w połowie należy do gminy. Dbamy o to, aby woda była czysta. Wydzierżawiliśmy prywatnemu podmiotowi część terenu, po to, aby urządził część socjalną. Można teraz w tym miejscu zjeść, wynająć rowerki wodne czy łódki. Rekreacja w Wierzchosławicach to nie tylko Dwudniaki. Zapraszam nad Dunajec do Ostrowa. Wyremontowaliśmy tu bar „Rybitwa”, który oferuje m.in. legendarne już zapiekanki. Odnowiliśmy boiska do: siatkówki, siatkówki plażowej czy koszykówki. Można zagrać w tenisa, jest plac zabaw, miasteczko rowerowe. Tuż obok znajduje się EuroVelo i VeloDunajec, bo kolejny fragment trasy jest już budowany od Ostrowa na południe kraju. Wspaniałym terenem do rekreacji rowerowej i pieszej są lasy Wierzchosławickie ze ścieżką edukacyjną i polaną z miejscem do rozpalenia ogniska.
Coraz częściej mieszkańcy zwracają uwagę na jakość powietrza, którym oddychają. Jak pod tym względem wygląda sytuacja w Wierzchosławicach?
Zainstalowaliśmy jakiś czas temu czujniki jakości powietrza na wszystkich szkołach. Mamy także czujniki w trzech punktach, gdzie nie ma szkół. Co ciekawe jeden z nich ma możliwość pomiaru stężenia dwutlenku azotu i ozonu. Pod względem jakości powietrza nasza gmina wypada naprawdę przyzwoicie. Mamy to szczęście, że przeważnie wiatr wieje z zachodu, więc powietrze przechodzi przez las, co sprawia, że jest ono zdecydowanie czystsze. Należy przy tym zaznaczyć, że wciąż realizujemy w naszej gminie program związany z wymianą pieców. Czas realizacji programu zmierza jednak ku końcowi, więc osoby, które są jeszcze zainteresowane tym projektem, muszą pilnie składać wnioski o dofinansowanie do tej inwestycji.
Mieszkańcy gminy mogą za darmo pozbyć się azbestu…
Zgadza się. W związku z uzyskanym dofinansowaniem prowadzimy nabór wniosków od mieszkańców naszej gminy na odbiór lub demontaż i odbiór wyrobów zawierających azbest. W ramach projektu mieszkańcy mają zapewniony bezpłatny odbiór azbestu i jego demontaż z nieruchomości, a także jego transport oraz składowanie na wysypisku odpadów niebezpiecznych.
Wierzchosławice coraz częściej słyną także z bogatej oferty kulturalnej. Czy mieszkańcy doceniają liczbę imprez, które w ostatnim czasie odbywają się w gminie?
Myślę, że tak. Staramy się, aby mieszkańcy otrzymywali od nas nie tylko coś dla ciała, ale także i dla ducha. W tym roku już na Dzień Kobiet zespół teatru Muzycznego Castello zabrał uczestników wydarzenia w podróż przez największe przeboje operetkowe i musicalowe. Na pewno w tym roku zorganizujemy „Sobkę nad Dunajcem” wraz z puszczaniem wianków. Nie zabraknie dożynek gminnych, i „Święta Karpia”. Ubolewamy trochę nad tym, że w tym roku nie ma Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, więc nie otrzymamy na ten cel zewnętrznego dofinansowania. Na pewno jednak postaramy się nie zawieść mieszkańców naszej gminy oraz odwiedzających ją gości i przygotujemy kolejną imprezę na wysokim poziomie, która na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń organizowanych w naszej gminie.
W kalendarz wydarzeń wpisze się zapewne Wierzchosławicka Liga Debat Oksfordzkich…
Jesteśmy już po finale Drugiej Wierzchosławickiej Ligi Debat Oksfordzkich, w którym wzięli udział uczniowie ze Szkół Podstawowych z Rudki i z Mikołajowic. Obecna edycja zakończyła się zwycięstwem drużyny z Rudki. Wierzchosławicka Liga Debat Oksfordzkich to projekt skierowany do uczniów klas VII i VIII z terenu naszej gminy. Wszystkie szkoły zdecydowały się wystawić swoje drużyny. Debata oksfordzka uczy młodych ludzi kultury słowa i wypowiedzi, tego, jak występować publicznie, radzić sobie ze stresem, budować swoją wypowiedź, argumentowa i kontrargumentować. Uczymy, że ważna jest siła argumentów, a nie argument siły. Był to bardzo pożyteczny projekt i napewno będziemy kontynuować go w przyszłości.
Jak przebiegają przygotowania do Wielkanocy?
Każdego roku w Gminnym Centrum Kultury odbywają się warsztaty tworzenia palm wielkanocnych. Jest to inicjatywa, która po pierwsze buduje most pomiędzy pokoleniami, ponieważ instruktorami są członkowie Stowarzyszenia Klub Seniora „Przystań”, a uczestnikami najmłodsi mieszkańcy gmina po drugie pozwala przekazać tradycje związane z tym świętem. Korzystając z okazji, chciałbym życzyć czytelnikom TEMI, aby czas Wielkanocy był okazją do odpoczynku i zadumy. Niech te święta przyniosą mnóstwo radości z chwil spędzonych z rodziną i nadzieję na spokojną przyszłość.
Ostatnia modyfikacja: 6 kwietnia 2023