W związku ze stwierdzeniem w dniu 27 kwietnia 2023r. w miejscowości Zabawa – Zdarzec, gmina Radłów, powiat tarnowski ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u ptaków dzikich – mewa śmieszka, Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii wystąpił z wnioskiem o wydanie rozporządzenia w sprawie zwalczania oraz zapobiegania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).
Obszar zagrożony chorobą obejmuje teren powiatów brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego. Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest chorobą podlegająca obowiązkowi zwalczania zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020r., poz. 1421 ze zm.). Jest to jednostka chorobowa, która przynosi ogromne straty dla sektora drobiowego i gospodarski narodowej.
W okresie od 1 do 25 kwietnia 2023r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stwierdzono 58 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz 43 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich.
Wojewoda Małopolski wydał Rozporządzenie z dnia 28 kwietnia 2023r. w sprawie zwalczania oraz zapobiegania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa małopolskiego.
W związku z powyższym:
- Zakazuje się utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, chyba że drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi;
- Nakazuje się poić i karmić drób w zamkniętym pomieszczeniu, które uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa;
- Nakazuje się wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wejściami do budynków, w których utrzymywany jest drób.
Środki o których mowa, mieszkańcy mają obowiązek stosować do momentu uchylenia rozporządzenia.
Ostatnia modyfikacja: 4 maja 2023