W Rudce trwa renowacja zbiornika wodnego – popularnej ,,Bani”. Zbiornik ten będzie służył małej retencji. Dziś kilka słów o znaczeniu tej inwestycji i… historii.
W czasie powodzi w XV w. i XVI w. rzeka Dunajec przepływająca w tamtych czasach przez Rudkę zmieniła swoje koryto. Miejscowość jest zatem położona nad niziną będącą prastarym korytem rzeki Dunajec. Około roku 1890 teren został zmeliorowany. Wykonano solidny rów melioracyjny odprowadzający wody opadowe z okolicznych pól. W tym też czasie na odcinku starorzecza wykonano zbiornik z obwałowaniem. Zbiornik ten przez kolejne dziesięciolecia pełnił rolę zbiornika retencyjnego i chronił wieś Rudka przed zalaniem w czasie powodzi i w okresie wysokich stanów wód. Z upływem lat zbiornik ulegał stopniowemu zamuleniu i zarósł roślinnością wodną. Nie czyszczony stracił zdolności retencyjne.
W czasie powodzi w 2010 roku zbiornik nie spełnił swojego zadania i niżej położona część wsi Rudka została zalana. Woda wdarła się do piwnic, mieszkań w suterenach, kotłowni, do budynków gospodarczych czyniąc spore straty.
Wykonanie renowacji zbiornika w Rudce o powierzchni około 4958m2 sprawi, że w razie powodzi będzie on pełnił rolę zbiornika retencyjnego o znacznej pojemności. Poprawi się też estetyka wsi Rudka i jej stan sanitarny.
Zbiornik będzie spełniał funkcje rolnicze mające na celu poprawę jakości gruntów rolnych, gdyż przyczyni się do zatrzymania wód zalewających pola uprawne i przez to zatrzymanie ich degradacji.
W ramach robót przewidziano odmulenie zbiornika. Grunt z odmulenia posłuży do podwyższenia korony zbiornika, który odzyska swoje właściwości retencyjne.
Ostatnia modyfikacja: 2 września 2020