Gminne Obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja rozpoczęły się kilka minut przed 17:00 przy pomniku mieszkańców poległych w latach 1914-1920 w Wierzchosławicach. W asyście pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z Bobrownik Małych, Gosławic i Bogumiłowic oraz szkół podstawowych z Wierzchosławic, Ostrowa, Łętowic, Mikołajowic i Rudki – po odśpiewaniu hymnu Polski, Wójt Gminy Wierzchosławice – Andrzej Mróz wraz z Radnymi Gminy i Powiatu, przedstawicielami służb mundurowych oraz szkół z terenu gminy – złożyli wiązanki kwiatów.
Po krótkiej uroczystości zgromadzeni udali się do kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny.
Na zakończenie obchodów w Gminnym Centrum Kultury odbył się koncert “Dźwięki Nadziei” w wykonaniu Polsko – Ukraińskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Martyny Zych. Orkiestra składająca się z uchodźców z Ukrainy oraz polskich muzyków przywitała publiczność Polonezem – Pożegnanie ojczyny – Michała Kleofasa Ogińskiego. Następnie wykonano Divertimento D-dur – Wolfganga Amadeusza Mozarta, Melodię – Mirosława Skoryka oraz Serenadę – Antonina Dworzaka.
„Jesteśmy dziś w naszym Centrum Kultury, które stało się miejscem wyjątkowego spotkania. Gościmy tu uchodźców z Ukrainy, którzy schronili się w naszej gminie przed zawieruchą wojenną. W tym samym czasie przyjechali do nas młodzi ludzie z całej Europy na wymianę Erasmus – uczą się, integrują, poznają się nawzajem. No i przede wszystkim jesteśmy tu dziś my – mieszkańcy Gminy Wierzchosławice. W tym spotkaniu widzę wielką symbolikę – spotkania ludzi dobrej woli, miłujących pokój, celebrujących wolność i na przekór agresji pomagających uciekinierom” – powiedział do zgromadzonych w Atrium Gminnego Centrum Kultury Andrzej Mróz – Wójt Gminy Wierzchosławice.
Warto podkreślić, że Martyna Zych to rodowita Wierzchosławiczanka, dyrygentka i altowiolistka. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Tomasza Bugaja oraz altówki prof. Piotra Reicherta. Jako dyrygent współpracowała z najbardziej znanymi polskimi oraz czeskimi orkiestrami, m. in. Pilzeńska Filharmonia, Filharmonia im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Orkiestra Polskiego Radia. Wielokrotnie była asystentką polskich i czeskich dyrygentów, w tym: Jiří Petrdlíka, Chuheia Iwasakiego, Massimiliano Caldiego, Dawida Runtza. Jest członkiem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa w Warszawie. Młoda artystka otrzymała nagrodę m.in. w czeskim konkursie Talentinum i już w maju będzie brała udział w trzech koncertach wraz z filharmonią Bohuslava Martinů, na festiwalu młodych, najzdolniejszych muzyków.
Jest pomysłodawczynią i organizatorem koncertu “Dźwięki Nadziei”. To Ona zebrała muzyków grających w orkiestrach symfonicznych na terenie Ukrainy. Muzycy Ci uciekali przed wojną, która wybuchła w lutym tego roku. Poprzez stworzenie orkiestry Martyna dała im możliwość występowania przed publicznością i kontynuowania pracy w swoim zawodzie.
Ostatnia modyfikacja: 4 maja 2022