Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

BIBLIOTEKA POLECA: ,,Geniusz” Andrew Scott Berg

6 października 2020

Dzisiaj mamy dla Państwa jedną z nowości Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzchosławicach – to biografia Maxwella Perkinsa – człowieka, który stworzył amerykańską literaturę XX wieku. Książka „Geniusz”, bo o niej mowa, otrzymała nagrodę National Book Award, a na jej podstawie powstał interesujący film o tym samym tytule.

 

RECENZJA

Max Perkins to człowiek, dzięki któremu narodziły się prawdziwe gwiazdy literatury: Francis Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway i Thomas Wolfe. Sam pozostawał w cieniu swoich słynnych podopiecznych, służąc im jako redaktor, krytyk, doradca, kredytodawca, psychoanalityk, wreszcie przyjaciel.  Niezwykle bliskie relacje, które łączyły Perkinsa z najsłynniejszymi pisarzami, sprawiają, że jego biografię dzięki temu czyta się, niczym fascynującą powieść. A najciekawsze w biografiach jest właśnie to, kiedy nie czytamy jej jak suchych faktów, ale jak coś interesującego, wciągającego, czego zakończenie chcielibyśmy jak najszybciej poznać. Ponadto opis czasów w jakich ta osoba żyła, sprawia, że bohater i tło stają się jednością, a to też pomaga bardziej przeżyć lekturę.

W przypadku opowieści o wybitnym redaktorze Maxwellu Evartsie Perkinsie mam wrażenie, że mamy do czynienia z czymś jeszcze większym. Owszem na pierwszym planie mamy obraz głównego bohatera, którego poznajemy z masy relacji i listów. Do tego dochodzi oddech historii, następujących po sobie wydarzeń, który sprawia, że biografia jest czymś więcej niż tylko biografią. Perkins poświęcił sporo ze swojego życia, aby stać się redaktorem wybitnym, tzw. redaktorem nad redaktorami – dlatego nazywany jest geniuszem. Był człowiekiem niezwykle zdeterminowanym, silnym i oddanym. Jednocześnie sprawia też wrażenie człowieka złamanego gdzieś w środku, poświęcającego miłość przez konwenanse. Stara się żyć przyzwoicie, dbać o rodzinę i swych podopiecznych, zapomina przy tym jednak o sobie, zostawiając swoje szczęście gdzieś za sobą. Nie jest on w tym wszystkim człowiekiem nieszczęśliwym, w końcu praca to jego misja życiowa, daje mu ogromną satysfakcję, a do tego zawarł głębokie przyjaźnie. Tylko życie prywatne, mimo pięciu zdrowych córek, nie końca jakoś szczęśliwie się układało, co można wyczytać między wierszami z jego listów.

Perkins to niezaprzeczalny geniusz, ale i sam Autor zasługuje na takie miano. Świetnie napisana biografia, to hołd złożony Maxwellowi, człowiekowi prostemu, który jest symbolem oddania dla swojej profesji, ale to też opowieść konsekwencjach i stratach, które z tego wynikały.

Nie da się do końca oddać uczuć po przeczytaniu tej książki. Jej zawartość jest tak przejmująca.

 

 

Oprac. Małgorzata Dąbrowska

 

 

 

 

Ostatnia modyfikacja: 6 października 2020

Komentowanie jest wyłączone.