Dzisiaj mamy dla Państwa serię autorki, którą bardzo cenią i lubią nasi czytelnicy. Joanna Jax, bo o niej mowa, to pisarka wielu stylów. Zadebiutowała w 2014 roku, wydała kilkanaście powieści i zaskarbiła sobie serca wielu miłośników książek. „Córka fałszerza” to jedna z najnowszych serii, składająca się z trzech tomów.
RECENZJA
Saga opowiada o grupie nietuzinkowych ludzi, których młodość przypada na burzliwe czasy schyłku Republiki Weimarskiej i początku istnienia III Rzeszy. Główni bohaterowie to młoda Żydówka o niezwykłym talencie malarskim, policjant usiłujący zachować prawość w okrutnych czasach, majętny mężczyzna zarażony ideą nazizmu i człowiek ogarnięty ezoterycznym szaleństwem to bohaterowie powieści, którzy próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Kiedy nadchodzą rządy Hitlera, żadne z nich nie spodziewa się, że właśnie narodziło się czyste zło.
Joanna Jax proponuje nam napisaną z rozmachem historię o powstaniu III Rzeszy, jej związkach z okultyzmem i żądzy władzy tak wielkiej, że doprowadza do najokrutniejszej wojny w dziejach ludzkości i tragedii milionów istnień.
Książka, ale i seria jest bardzo dobra. Napisana prosto, konkretnie, z dbałością o szczegóły. Tło historyczne jest bardzo mocno zaakcentowane, dzięki czemu opisana historia nie jest płaska i bezbarwna. Postępowanie bohaterów potrafi wzbudzić różne emocje. Czasami działają na nerwy, innym razem wzbudzają złość, niedowierzanie albo współczucie. W opowiadanej historii występuje wielu bohaterów, czasem trudno się połapać, ale w miarę rozwoju akcji wszystko się wyjaśnia i porządkuje, a losy tych osób powoli zaczynają łączyć się ze sobą w sposób niespodziewany i niekiedy zadziwiający. Dlatego też ostatecznie fabuła rozwija się w zaskakującą i nieprzewidywalną. Autorka z pewnością wiele godzin musiała poświęcić, aby posiąść wiedzę z zakresu historii i malarstwa, którą wykorzystała do stworzenia tej ciekawej i nietuzinkowej fabuły. Jeśli chodzi o historię to możemy znaleźć tutaj mnóstwo informacji dotyczących państwa niemieckiego w latach 30 –tych XX wieku (w szczególności odnoszące się do polityki nazistowskiej oraz dochodzenia do władzy partii Hitlera). Natomiast ciekawostki z zakresu malarstwa dotyczą głównie technik malowania używanych przez różnych malarzy, rodzajów stosowanych farb i materiałów w minionych epokach, albo metod wykorzystywanych do wykrywania falsyfikatów.
Nie sposób się nudzić czytając tę serię. Polecamy ją miłośnikom sag, malarstwa i historii.
Opracowała Małgorzata Dąbrowska
Ostatnia modyfikacja: 22 czerwca 2021