15 września w Gminie Wierzchosławice odbył się tradycyjnie Apel Poległych przy Pomniku Poległych Parafian Mikołajowic i Sieciechowic. „Pierwszy apel poległych z Mikołajowic odbył się w 1939 roku, urządzony przez 16 pp. Następny – w dniu poświęcenia pomnika, 25 września 1982 roku. Odtąd apele, poprzedzone mszą św. w intencji Ojczyzny i poległych, są corocznie organizowane…”.[1] Współorganizatorami tegorocznej uroczystości byli: Wójt Gminy Wierzchosławice Pan Andrzej Mróz, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Polskie Stronnictwo Ludowe, Ochotnicza Straż Pożarna w Mikołajowicach. Porządek uroczystości zabezpieczała Ochotnicza Straż Pożarna z Mikołajowic.
Uroczystości rozpoczęły się na placu kościelnym zapaleniem znicza pamięci przez młodzież szkolną. Po czym wszyscy zgromadzeni wzięli udział w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę i poległych podczas I i II wojny światowej. Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przy pomniku, gdzie po dźwięku syren wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Po tym uczennica Szkoły Podstawowej w Mikołajowicach pięknie wyrecytowała wiersz „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” i dh. Pan Roman Strojny – inicjator Apelu Poległych Parafian Mikołajowic i Sieciechowic powitał wszystkich zgromadzonych. Następnie Wójt Gminy Wierzchosławice – Pan Andrzej Mróz wygłosił okolicznościowe przemówienie nawiązując do ataku wojsk niemieckich na Polskę 1 września 1939 r. oraz agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Okolicznościowe przemówienia wygłosili również: Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa – Pan Ryszard Ochwat, Posłowie RP – Pani Urszula Augustyn oraz Pan Władysław Kosiniak-Kamysz. Po tym oficer Wojska Polskiego odczytał Apel Poległych. Po nim nastąpiło uroczyste składanie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych za Ojczyznę oraz modlitwa za poległych na wszystkich frontach I i II wojny światowej. Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przed Domem Ludowym w Mikołajowicach, gdzie złożono wiązanki kwiatów przy obelisku.
W uroczystościach wzięli udział: posłowie, władze powiatu, radni powiatowi, współorganizatorzy, dyrektorzy szkół, radni gminy Wierzchosławice, poczty sztandarowe: Wojska Polskiego, Ochotniczych Straży Pożarnych, Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, PSL, szkół podstawowych z terenu Gminy Wierzchosławice. Orkiestra wojskowa uświetniła uroczystości odgrywając kilka utworów, między innymi: „Śpij Kolego”, „Rota” i inne.
[1] Źródło: http://mikolajowice.malopolska.pl/historia/pomnik-polegych-za-ojczyzn.html
Poniżej przedstawiamy fotorelację. Zdjęcia dzięki uprzejmości Roberta Bryla.
Ostatnia modyfikacja: 6 grudnia 2019