Oficjalny portal Gminy Wierzchosławice!

1 Marca: Gminne Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych!

1 marca 2022

1 Marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest szczególnie obchodzony w Gminie Wierzchosławice. Stąd pochodzi bowiem Adam Boryczka „Tońko” – oficer Wojska Polskiego w stopniu kapitana, cichociemny, oficer Armii Krajowej, pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika.

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Gminie Wierzchosławice rozpoczęły się rankiem od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą Adamowi Boryczce, umieszczoną na Domu Ludowym w Wierzchosławicach – przez Sekretarz Gminy WierzchosławiceIrenę Kowal. Następnie uroczystości przeniosły się do Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach. Szkoła prowadziła projekt edukacyjny „Wolna i Niepodległa – Niezłomni Bohaterowie”, który w dniu dzisiejszym uroczyście zakończono.

Uczniowie klas 0 – 3 po krótkiej części oficjalnej przy tablicy poświęconej pułkownikowi Adamowi Boryczce, wzięli udział w zajęciach ruchowych. Maluchy otrzymały także nagrody za udział w konkursie plastycznym „Laurka dla Bohatera”.

Uczniowie klas 4 – 8 zakończyli natomiast projekt poprzez udział w biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Start i meta biegu znajdowały się na polanie przy ścieżce edukacyjnej Lasów Państwowych w Wierzchosławicach. Część uczniów pobiegła na dystansie 1963 m, pozostała część pokonała ten dystans marszem. Odległość 1963 m jest symboliczna – w tym roku zginął bowiem ostatni żołnierz wyklęty.

Po zakończonym biegu – na polanie czekały na uczniów dodatkowe atrakcje: pokaz grupy rekonstrukcyjnej, stoisko Zakładów Mechanicznych, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Lasów Państwowych.

Poczęstunek żołnierską grochówką oraz kiełbaską z rusztu zapewniło Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

Wójt Gminy Wierzchosławice był współorganizatorem wydarzenia.

_____________________________________________________________________________________________

Adam Boryczka pseudonim „Tońko” urodził się 18 września 1913 r. w Wierzchosławicach. Był oficerem Wojska Polskiego w stopniu kapitana, cichociemnym, oficerem Armii Krajowej, Kurierem Delegatury Zagranicznej Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w latach 1947–1954. Był również długoletnim więźniem politycznym w okresie PRL. W 2013 pośmiertnie został awansowany do stopnia pułkownika. Zmarł 30 kwietnia 1988 r. i spoczął na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

Ostatnia modyfikacja: 1 marca 2022

Komentowanie jest wyłączone.